Kompletní průvodce: Energetické tyčinky

Kdy si vzít energetickou tyčinku? Jak dlouho vydrží účinek energetické tyčinky? Kolik energetických tyčinek mohu sníst? To jsou některé z otázek, na které se pokusíme zodpovědět v tomto článku o energetických tyčinkách. Energetické tyčinky se staly nepostradatelným společníkem pro sportovce a ty, kteří chtějí rychlou a výživnou svačinu na cestách. Ale jaká jsou tajemství těchto malých, ale silných spojenců? Pojďme to zjistit.

tycinka-6

Sacharidy 

Energetické tyčinky bohaté na sacharidy jsou nezbytné pro udržení optimální hladiny energie během fyzické aktivity. Sacharidy jsou hlavním zdrojem paliva pro tělo a jejich konzumace prostřednictvím energetických tyčinek může pomoci předcházet únavě a zlepšit výkonnost. 

Energetické tyčinky mohou obsahovat různé typy sacharidů, z nichž každý má specifické vlastnosti a přínosy. Některé z nejběžnějších sacharidů používaných v energetických tyčinkách zahrnují:

 • Maltodextriny: Tyto komplexní sacharidy jsou odvozeny z kukuřičného, rýžového nebo bramborového škrobu. Maltodextriny poskytují energii s postupným uvolňováním, což pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi během dlouhodobé fyzické aktivity.
 • Fruktóza: Tento jednoduchý cukr se přirozeně vyskytuje v ovoci. Fruktóza může být absorbována pomaleji než jiné cukry, což poskytuje konzistentní přísun energie v průběhu času.
 • Glukóza: Jedná se o jednoduchý cukr, který se rychle vstřebává v těle a poskytuje okamžitou energii během intenzivní fyzické aktivity.
 • Kukuřičný sirup: Tento běžný zdroj sacharidů se používá k oslazení energetických tyčinek. Je však důležité vybrat kukuřičné sirupy s nízkým obsahem fruktózy, aby se předešlo nadměrným glykemickým špičkám.
 • Celozrnné obiloviny: Celozrnné obiloviny jako oves, quinoa, špalda a hnědá rýže poskytují komplexní sacharidy, vlákninu a další základní živiny, což pomáhá udržovat stabilní hladinu energie v průběhu času. 
 • Datle nebo jiné sušené ovoce: Tyto přírodní ingredience poskytují přirozenou sladkost spolu s komplexními sacharidy a vlákninou, což pomáhá podporovat energii a zlepšovat trávení. 

Kombinace těchto sacharidů v energetické tyčince může poskytnout optimální rovnováhu živin pro podporu sportovního výkonu a udržení stabilní hladiny energie během fyzické zátěže.

tycinka-2

Kdy si vzít energetickou tyčinku? 

Energetické tyčinky jsou ideální pro rychlé doplnění energie během fyzické aktivity, a to buď před nebo během tréninku. Mohou být také konzumovány jako svačina po tréninku, aby pomohly k svalové regeneraci a obnově energetických rezerv. 

Jaké jsou nejlepší energetické tyčinky? 

Nejlepší energetické tyčinky jsou ty, které poskytují rovnováhu sacharidů, bílkovin a zdravých tuků. Výběr tyčinek s přírodními a výživnými ingrediencemi, jako jsou sušené ovoce, celozrnné obiloviny, maltodextriny a malé množství vysoce kvalitních bílkovin, zajišťuje zdravý a dlouhodobý přísun energie. 

Jak dlouho trvá účinek energetické tyčinky? 

Účinek energetické tyčinky může variovat v závislosti na její složení a individuálních potřebách. Obvykle může energie poskytnutá energetickou tyčinkou vydržet od 1 do 3 hodin, ale je také důležité zvážit další faktory, jako je intenzita fyzické aktivity a osobní metabolismus. Dalším prvkem, který je třeba zvážit, je hmotnost tyčinky a procenta přítomných živin (tyčinka s 20 % sacharidů se liší od tyčinky s 40 %, a přísun energie bude také odlišný). 

Kolik energetických tyčinek mohu sníst? 

Spotřeba energetických tyčinek by měla být mírná a začleněna do vyváženého stravovacího plánu. Obecně se považuje za bezpečné konzumovat jednu nebo dvě tyčinky denně, ale je důležité věnovat pozornost celkovému kalorickému obsahu a individuálním potřebám a fyzické zátěži. 

Jak dlouho před tréninkem používat energetické tyčinky? 

Konzumace energetické tyčinky asi 30 až 60 minut před tréninkem může poskytnout adekvátní energetický boost k podpoře fyzického výkonu. Je však důležité poslouchat své tělo a upravit čas konzumace podle osobních potřeb a zkušeností s trávením.

Nejlepší energetické tyčinky pro cyklistiku 

Pro cyklistiku se doporučují energetické tyčinky bohaté na komplexní sacharidy a vysoce kvalitní bílkoviny. Tyto tyčinky poskytují pomalé a stabilní uvolňování energie, ideální pro dlouhé jízdy a podporu svalové regenerace.

tycinka-4

Zde jsou některé důležité vlastnosti:

 • Vyvážený energetický příjem: Tyčinky by měly poskytovat vyváženou směs sacharidů, bílkovin a tuků, aby bylo zajištěno stabilní a dlouhodobé zásobování energií během tréninku nebo závodu na kole. Sacharidy poskytují okamžitou energii, zatímco bílkoviny pomáhají podporovat svaly a tuky nabízejí zdroj energie s pomalejším uvolňováním. 
 • Snadné trávení: Tyčinky by měly být snadno stravitelné, aby se předešlo zažívacím problémům během jízdy na kole. Stravitelné ingredience jako maltodextriny, datle a sušené ovoce mohou být pro cyklisty vhodnější, protože poskytují energii bez zatížení žaludku. 
 • Rychlá absorpce: Tyčinky by měly být navrženy pro rychlou absorpci, aby poskytovaly okamžitý přísun energie během intenzivní fyzické aktivity. Pro tento účel se často používají jednoduché cukry jako glukóza a fruktóza, které se rychle vstřebávají do těla. 
 • Přenositelnost: Tyčinky by měly být snadno přenosné a konzumovatelné během tréninku nebo závodu na kole. Jednorázová snadno rozbalitelná, ale odolná balení jsou pro cyklisty ideální, protože umožňují snadný přístup ke zdroji energie. Důležitá je také konzistence tyčinek a jejich odolnost vůči velkému teplu nebo naopak zimě. 
 • Různé příchutě: Protože cyklisté mohou strávit v sedle dlouhé hodiny, je důležitá chuťová rozmanitost, aby se předešlo monotónnosti a udržela se chuť k jídlu. To může pomoci zajistit dostatečný kalorický a nutriční příjem po celou dobu fyzické aktivity. A pokud chutnají dobře, tím lépe!

tycinka-3

Nejlepší energetické tyčinky pro běhání 

Energetické tyčinky poskytují koncentrovaný zdroj sacharidů, bílkovin a tuků, které mohou být snadno konzumovány během běhu, aby udržely hladinu energie vysokou. Jsou zvláště užitečné pro běžce účastnící se dlouhých běhů nebo intenzivních tréninků trvajících déle než hodinu.

Klíčové informace, které byste měli vědět: 

Kdy je užívat: Energetické tyčinky můžete konzumovat před, během nebo po běhu, v závislosti na individuálních potřebách a výživovém plánu. Někteří běžci dávají přednost konzumaci tyčinky před tréninkem nebo závodem k navýšení energetické hladiny, zatímco jiní je používají během cvičení k udržení konstantního příjmu energie.

Volba mezi energetickými gely a tyčinkami: Volba mezi energetickými gely a tyčinkami závisí na osobních preferencích běžce a specifických potřebách tréninku nebo závodu. Energetické gely jsou koncentrované tekuté sacharidy, které se mohou vstřebávat rychleji než tyčinky, což je ideální pro okamžitý příjem energie během závodu. Někteří lidé však upřednostňují tyčinky pro jejich chuť, texturu a pocit sytosti, který nabízejí.

Vlastnosti energetických tyčinek pro běhání: Energetické tyčinky pro běhání by měly být snadno stravitelné a neměly by zatěžovat žaludek během intenzivní fyzické aktivity. Měly by poskytovat vyváženou směs sacharidů, bílkovin a tuků, aby zajistily stálý a udržitelný přísun energie. Dále je důležité, aby byly snadno přenosné a konzumovatelné během běhu, takže kompaktní a pohodlná balení jsou zásadní. Nakonec, stejně jako u cyklistiky, by tyčinky měly nabízet různé příchutě, aby vyhovovaly individuálním preferencím a zabránily jednotvárnosti. 

tycinka-5

Závěr 

Energetické tyčinky jsou cenným nástrojem pro optimalizaci sportovního výkonu a zajištění rychlého přísunu energie, když je potřeba. Výběr správných tyčinek a jejich správná konzumace může znamenat rozdíl mezi dosažením vašich cílů a jejich nesplněním.